WTCR: Michelisz a világ elitjében

A WTCR bajnokává koronázott magyar túraautós felkerült az Autosport TOP-50-es listájára.

A világ legtekintélyesebb szaklapja, a brit Autosport is nyilvánosságra hozta TOP-50-es listáját, pénteken pedig az első tíz helyezett névsorát is bemutatták – idén volt azonban az első alkalom, amikor magyar versenyzőt is jegyeztek a legjobbak között: Michelisz Norbert, a túraautó-világkupa (WTCR) 2019-es bajnoka a 44. helyen végzett a listán. Ezzel a hyundaios a Forma-3 bajnokát, az orosz Robert Shwartzmant, a japán Super GT-sorozat győztesét, valamint Pierre Gasly Forma-1-es pilótát is megelőzte többek között. Riválisa, a hondás Esteban Guerrieri négy pozícióval zárt mögötte, 48. lett.

A szaklap indoklásában azt írta, hogy tizedik évét tölti a WTCC/WTCR-ben Michelisz, s minden évben nyert legalább egy futamot. Kiemelték a szerkesztők, hogy könnyű lenne azt mondani, hogy beállt a magyar versenyző mögé testületileg a Hyundai a szezon negyedik, zandvoorti hétvégéjétől, ezzel azonban az ő érdemeit kisebbítenék. Ekkorra ugyanis már háromszor állhatott dobogóra, majd a következő két versenyhétvégén – Németországban és Portugáliában – megmutatta, hogy segítség nélkül is képes futamot nyerni.

Michelisz a gyengébb marokkói nyitány után tudott fordítani, öt győzelemmel fejezte be az évet – több alkalommal állhatott a dobogó legfelső fokára, mint bárki más a világkupa igencsak combos mezőnyében. Mindemellett az utolsó versenyen is kemény harcolt: annak ellenére, hogy gondjai voltak a rajtnál, felzárkózott Guerrierire, mielőtt még az argentin kiesett a versenyből.

A lista első öt helyén négy Forma-1-es versenyzőt rangsoroltak: az év legjobbjának a hatszoros világbajnok Lewis Hamiltont választották, és Max Verstappen követi őt a felsorolásban. A harmadik helyre a ralivilágbajnok Ott Tänak került, Charles Leclerc-t és Carlos Sainzot megelőzve.

Túraautós berkekben a DTM bajnoka, René Rast zárt a legelőrébb, a nyolcadik helyen, a Supercars bajnoki címvédője, Scott McLaughlin 14. helyezett lett, de a BTCC-bajnok Colin Turkington is Michelisz előtt végzett.

Az Autosport TOP-50-es listája 2019-ben:

1. Lewis Hamilton (Forma-1-világbajnok, a 21 futamból 11-et nyert)
  2. Max Verstappen (az F1 3. helyezettje, a 21 futamból 3-at nyert)
  3. Ott Tänak (WRC-világbajnok, a 13 raliból 6-ot nyert)
  4. Charles Leclerc (az F1 4. helyezettje (első ferraris évében), a legtöbb pole-t (7) szerzett pilóta)
  5. Carlos Sainz (az F1 „B-osztályának” győztese, 96 vb-pont)
  6. Alexander Rossi (IndyCar-bajnokesélyes, a 17 futamból 2-t nyert)
  7. Sébastien Ogier (WRC-bajnokesélyes, a 13 raliból 3-at nyert)
  8. René Rast (DTM-bajnok, három éven belül két bajnoki címet nyert)
  9. Mike Conway (a WEC 2. helyezettje a 2018/2019-es szezonban, a Le Mans-i 24 órás 2. helyezettje)
  10. Jean-Éric Vergne (Formula-E bajnoki címvédő, a 13 futamból 3-at nyert)
  11. Thierry Neuville (a WRC 2. helyezettje, a 13 raliból 3-at nyert)
  12. Valtteri Bottas (az F1 2. helyezettje, karrierje legjobb bajnokságbéli helyezését szerezte)
  13. Josef Newgarden (IndyCar-bajnok, a 17 futamból 4-et nyert)
  14. Scott McLaughlin (Supercars-bajnok, 62%-os győzelmi arány és 75,9%-os dobogós arány)
  15. Daniel Ricciardo (az F1 9. helyezettje)
  16. Sébastien Buemi (WEC-világbajnok, Le Mans-i győztes)
  17. Nyck de Vries (Forma-2-bajnok, a Mercedes Formula-E-versenyzője)
  18. Sergio Pérez (az F1 10. helyezettje)
  19. Fernando Alonso (WEC-világbajnok, Le Mans-i győztes)
  20. George Russell (F1-újonc)
  21. Marco Wittmann (a DTM 3. helyezettje, a 6 BMW-győzelemből 4-et szerzett)
  22. Scott Dixon (az IndyCar 4. helyezettje, a 17 futamból 10-et zárt dobogón)
  23. Lando Norris (az F1 11. helyezettje)
  24. Sebastian Vettel (az F1 5. helyezettje)
  25. Alexander Albon (az F1 8. helyezettje)
  26. Kevin Estre (a WEC GTE Pro-kategóriájának világbajnoka, gyári Porsche-versenyző)
  27. Kyle Busch (NASCAR Cup Series-bajnok, a 36 futamból 5-öt nyert)
  28. Will Power (IndyCar-bajnokesélyes, a 17 futamból 2-t nyert)
  29. Simon Pagenaud (Indianapolis 500-győztes, az IndyCar 2. helyezettje)
  30. Nick Cassidy (Super Formula-bajnok, Super GT-bajnokesélyes)
  31. Nico Hülkenberg (az F1 14. helyezettje)
  32. Martin Truex Jr. (a NASCAR Cup Series 2. helyezettje, a 36 futamból 7-et nyert)
  33. Nico Müller (a DTM 2. helyezettje, a 17 futamból 3-at nyert)
  34. Colton Herta (az IndyCar 7. helyezettje, két IndyCar-futamgyőzelem)
  35. Laurens Vanthoor (IMSA GTLM-bajnok, három futamgyőzelem az IMSA-sorozatban)
  36. Mitch Evans (a Formula-E 5. helyezettje, a 13 futamból 1-et nyert)
  37. Kimi Räikkönen (az F1 12. helyezettje)
  38. Denny Hamlin (a NASCAR Cup Series 4. helyezettje, a 36 futamból 6-ot nyert)
  39. Timmy Hansen (WRX-világbajnok)
  40. Andreas Bakkerud (a WRX 2. helyezettje)
  41. Alex Palou (a Super Formula 3. helyezettje, egy Super Formula-futamgyőzelem)
  42. Naoki Yamamoto (a Super Formula 2. helyezettje, a Super GT 8. helyezettje)
  43. Colin Turkington (BTCC-bajnok, a 30 futamból 5-öt nyert)
  44. Michelisz Norbert (WTCR-bajnok, a 30 futamból 5-öt nyert)
  45. Robert Shwartzman (Forma-3-bajnok, a 16 futamból 3-at nyert)
  46. Kenta Yamashita (Super GT-bajnok, két Super GT-futamgyőzelem)
  47. Kevin Harvick (a NASCAR Cup Series 3. helyezettje, a 36 futamból 4-et nyert)
  48. Esteban Guerrieri (WTCR-bajnokesélyes, a 30 futamból 4-et nyert)