F2: Első pole-ját szerezte a Ferrari-akadémista Monzában, De Vriest kizárták
Forma-2 2019: Monza - Szabadedzés, Időmérő edzés

Meglepetéssel zárult a Forma-2-esek olaszországi időmérő edzése: Callum Ilott mindenkit meglepve először nyert időmérő edzést, miközben a legfőbb bajnokesélyeseket tulajdon csapattársaik is megverték – sőt, a listavezető Nyck de Vriest egyenesen a rajtrács legvégére száműzték.

Monzában folytatódik a Forma-2-es bajnokság 2019-es szezonja, a 17 fősre redukálódott mezőny a kora délutáni órákban, előbb nedves, majd felszáradó pályán lebonyolított szabadedzésen gördült először pályára Anthoine Hubert egy héttel ezelőtti tragédiája óta. Legjobban a hazai közönsége előtt versenyző Luca Ghiotto kezdett – az UNI-Virtuosi Racing olasz pilótája 1:33.017-tel volt a leggyorsabb a 45 perces tréningen, mögötte a bajnoki pontversenyt 34 ponttal vezető Nyck de Vries lett a második, az ART Grand Prix hollandját pedig a Carlin duója követte a 3-4. helyen, Louis Delétraz - Nobuharu Matsushita sorrendben.

Az időmérő edzést hasonló körülmények között rendezték meg, ám ezúttal a meglepetés sem maradt el: az Hubert-féle tömegbalesetben súlyos sérüléseket szenvedő Juan Manuel Correa csapattársa, Callum Ilott ugyanis első rajtelsőségét szerezte a Forma-2-ben. A Sauber Junior Team by Charouz britje 1:33.887-es körrel biztosította be magának a pole-t, megelőzve másik két újoncot, Guanyu Zhou (UNI-Virtuosi) és Nikita Mazepin (ART Grand Prix) személyében.

Nyck de Vriesnek esélye lett volna arra, hogy legyőzze a Ferrari-akadémista Ilottot, ám előbb hibázott a holland, majd az autója hagyott ki néhány pillanatra, így be kellett, hogy érje a negyedik hellyel. Végül sokkal rosszabbul járt a holland: néhány órával később ugyanis közölték, hogy a technikai ellenőrzés során az autójából nem sikerült kinyerni az előírt 0,8 kilogrammnyi üzemanyagmintát, ami miatt diszkvalifikálták, vagyis csak az utolsó helyről indulhat, így pedig az ötödik pozíciótól lefelé mindenki előrébb lép egy helyet a rajtrácson

Az ART-shez hasonlóan a DAMS-os házi csata sem a várt sorrendet hozta, mivel az influenzával küszködő Sérgio Sette Câmara a negyedik, míg Nicholas Latifi a hatodik lett. A brazil és a kanadai közé Matsushita ékelődött be, Jordan King (MP Motorsport), Mick Schumacher (Prema), Delétraz és Sean Gelael (Prema) tették teljessé az első tíz helyezett sorrendjét. Az edzéselső Ghiotto eközben csak a 13. lett.

Két versenyző is kicsúszott a késő délután folyamán: előbb Matsushita járta meg a sóderágyat a Roggia-sikánnál, majd Tatiana Calderón dobta el ott az Arden egyetlen csatasorba állított versenygépét. A kolumbiai versenyzőhölgy érdemi köridő nélkül, a 17. pozícióban végzett, de De Vries rajtbüntetésének köszönhetően nem kell a mezőny legvégéről rajtolnia.

A Forma-2-es főversenyére szombaton, 16:45-ös kezdéssel kerül sor, melyet az M4 Sport a késő esti órákban, felvételről tűz műsorra.