F1 - NICO ROSBERG NYERTE AZ ÉV ELSŐ SZABADEDZÉSÉT! ÓRIÁSI A MERCEDES ELŐNYE!
F1 2015 Ausztrál Nagydíj, 1. szabadedzés

Nico Rosberg nyerte a 2015-ös Forma-1-es szezon első szabadedzését Melbourneben, tőle három századdal lemaradva Lewis Hamilton lett a második. A Mercedesnek brutális az előnye, ez abból látszik, hogy a harmadik helyen záró williamses Bottas hátránya már 1,2 másodperc volt.

Végre valahára véget ért az uborkaszezon, és hosszas várakozást követően közép-európai idő szerint 2:30-kor hivatalosan is megkezdődött a Forma-1 idei versenyszezonja, az első futamra is már csak két napot kell várnunk.

Kedvező, napos és meleg időjárási körülmények fogadták a mezőnyt az Ausztrál Nagydíj helyszínén, Melbourneben. A zöld lámpák kigyulladását követően minden idők legfiatalabb Forma-1-es pilótája, a Toro Rossónál versenyző Max Verstappen, majd a 17 éves hollandot követték többen is.

Hamarosan a Mercedes is kihajtott a pályára, és nem teketóriáztak sokáig a pályán, Nico Rosberg azonnal megfutotta a leggyorsabb kört, és a német márka két pilótája végig vezette innentől kezdve a másfél órás gyakorlást. Végül a tavalyi ezüstérmes Rosberg zárt az élen 1:29.557-es köridejével, mögötte a csapattársa, Lewis Hamilton lett a második, de a világbajnoki címvédő mindössze 0,029 másodperccel kapott ki.

A többiekhez képest a címvédő csapat űridőket autózott két pilótájával. A harmadik helyezett Valtteri Bottas a Williams FW37-essel már 1,191 másodperccel volt lemaradva.

Pokoli erősen indította az évet a Toro Rosso fiatal pilótápárosával, a 20 éves Sainz Jr. a negyedik leggyorsabb időt futotta, míg a 17 éves Max Verstappen a hatodik lett. A két Toro Rosso között Vettel zárt a Ferrarival, az ötödik helyen. Mögöttük Felipe Massa, Kimi Raikkonen, Pastor Maldonado és Daniel Ricciardo zárta az első tízet.

Romain Grosjean ugyan kinézett a pályára, de nem futott igazi mért időt, így összesen 15 pilóta rendelkezett értékelhető mért körrel. Az utolsó két helyen, a 14-15. pozícióban a két McLaren-Honda van Jenson Buttonnal és Kevin Magnussennel. A dán és a brit a 90 perc leforgása alatt csupán 13 kört tudott menni a pályán, és lemaradásuk is öt másodperc a Mercedes mögött. És ha ez nem lenne elég, a wokingiak edzése idő előtt befejeződött a hajtásláncban keletkező problémák miatt, melyeket jó lenne orvosolni a 6:30-kor kezdődő második edzésre, de egy bizonyos, a gárdát továbbra is kísérik a műszaki problémák.

Azonban, ami még feltűnőbb volt az, hogy két csapat pilótái még csak el se hagyták a bokszot. Az egyik ilyen csapat a Manor, melynek problémáiról még tegnap este beszámolhattunk, azonban talán a kiscsapat helyzete mégsem olyan katasztrofális, mint ahogyan azt a sajtó kikiáltotta, de az tény, hogy a Marussia hamvaiból feltámadt sereghajtónak kőkeményen kell küzdenie az idővel. A legfrissebb hírek szerint csak a harmadik szabadedzésen kezdheti meg a hétvégét az istálló, így korántsem biztos, hogy Will Stevens és Roberto Merhi abszolválni tudja a kvalifikáción a 107 százalékos szabály által követelt köridőt, ennek következtében futamrészvételük is kérdéses egyelőre.

Viszont a Saubernél még nagyobb a káosz. A svájciak autóival nincs probléma, azonban a mérnökök és a szerelők nem nyúlhatnak az autóhoz, a pilóták pedig nem vezethetik azt, amíg meg nem oldódik a csapat jogi vitája Giedo van der Gardéval, akinek végül nem sikerült megszereznie a versenyzői engedélyt, így a holland biztos, hogy nem fog vezetni a hétvégén. Amennyiben Felipe Nasr és Marcus Ericsson megkezdené a munkát, onnantól kezdve egyértelmű lenne, hogy a svájci gárda szembement a Legfelsőbb Bírósággal, s ez még komoly következményekkel járhat a csapat jövőjében.