F1: Bottas nyert Amerikában, Hamilton behúzta a hatodik vb-címet
Forma-1 2019: Amerikai Nagydíj - Futam

Taktikai- és gumielőnyét kihasználva Valtteri Bottas legyőzte csapattársát az Amerikai Nagydíjon, de ez már nem volt elegendő ahhoz, hogy életben tartsa matematikai esélyeit: a második helyen Lewis Hamiltont hatszoros világbajnokként intették le.

A Forma-1-es Amerikai Nagydíjon idén ötödjére rajtolhatott az élről Valtteri Bottas, a finn megőrizte a vezetést a Red Bull-os Max Verstappennel, miközben a másik Mercedesszel az ötödikről a harmadik helyre lopakodott előre Lewis Hamilton, megelőzve a Ferrarikat. Hátrébb Alexander Albon és Carlos Sainz Jr. akadtak össze az 1-es kanyarban, de csak a Red Bull újoncának kellett idő előtt kijönnie a boxutcába a koccanás következtében.

Az első körben még Charles Leclerc is megelőzte Sebastian Vettelt, aki további pozíciókat veszített – a négyszeres világbajnok sérülésre panaszkodott, a kilencedik körben pedig meg is adta magát a jobb hátsó felfüggesztés a Ferrarin, így kénytelen volt kiállni.

Formula 1 on Twitter

LAP 9/56 VET: "I think the suspension failed... yep, it's gone" � #USGP �� #F1

Az élmezőnyben Verstappen kezdte a tervezett boxkiállások sorát a 14. körben, nem tudott alávágni azonban Bottasnak, akit egy körrel később szintén kihívták kemény abroncsokért. Hamilton eközben maradt a pályán, és a jelek szerint hasonló egykiállásos taktikára bazírozott, mint amivel nyert egy héttel ezelőtt, Mexikóban, míg a riválisok a két kiállásra esküdtek. Végül a 25. körben hajtott friss gumikért a depóba a brit.

10-11 körrel később már a második kerékcseréjére jött a boxba Verstappen és Bottas kettőse, így huzamosabb időre Hamilton került az élre. A gumielőny azonban nem nála volt, így Bottas a közel tízmásodperces lemaradását lefaragta a verseny hajrájára, az 52. körben pedig vissza is szerezte a vezetést. A britet az utolsó körökben Verstappen is utolérte, de Kevin Magnussen kicsúszott a hátsó DRS-zóna végén fékhiba miatt, így a sárga zászlók miatt a holland előzni már nem tudott.

LAP 52/56 Fighting for the win � After being denied by Hamilton, Bottas takes P1 on the next lap #USGP �� #F1

Bottas idén negyedjére, pályafutása során hetedik alkalommal győzött, a finn azonban ezzel már nem tudta életben tartani matematikai bajnoki esélyeit, a második helyen célba érve Lewis Hamilton behozhatatlan előnyre tett szert két futammal a 2019-es szezon vége előtt: a Mercedes britje a hatodik világbajnoki címét szerezte, zsinórban pedig a harmadikat – ezzel az örökranglistán átugrotta Juan Manuel Fangiót, felzárkózott a hétszeres vb-győztes Michael Schumacher mögé.

A dobogó legalsó fokára a 100. F1-futamát teljesítő Max Verstappen állhatott fel. A középmezőny több tagjával együtt Charles Leclerc is beiktatott egy kései kerékcserét, így a monacói viszont a negyedik hely mellett a leggyorsabb körért járó bónuszpontra is lecsapott. Az egyetlen versenyben maradt Ferrari mögött, ötödikként Albont intette le a kockás zászló, pedig a brit-thai pilótának a mezőny végéről kellett felzárkóznia, ráadásul nem kevesebb mint három alkalommal járt a pitben, meg is nyerte a Nap Versenyzője-kiírást.

Daniel Ricciardo (Renault) és Lando Norris (McLaren) még körön belül fejezte be a versenyt, a pontszerzők névsora Sainz Jr.-ral, Nico Hülkenberggel (Renault) és Danyiil Kvjattal (Toro Rosso) lett teljes a top10 sorrendje. Vettel és Magnussen mellett a williamses Robert Kubica, valamint az utolsó körökben Pérezzel ütköző Pierre Gasly (Toro Rosso) állt ki a versenyből.

Két hét múlva Brazíliában folytatódik a bajnokság.

Az Amerikai Nagydíj végeredménye:

CLASSIFICATION: US GRAND PRIX Race win for @ValtteriBottas Sixth world title for @LewisHamilton #USGP �� #F1

Fotó: Mercedes Media Database

Írta: Kováts Olivér

Még több hírért, érdekességért lájkolj minket a Facebookon, és csatlakozz a Facebook-csoportunkhoz!