F1 - HAMILTON HIÁBA AGGÓDOTT VERSTAPPEN ÉS A GUMIK MIATT, GYŐZÖTT MONACÓBAN!
Forma-1 2019: Monacói Nagydíj - Futam

Rajt-cél győzelmet aratott a Monacói Nagydíjon Lewis Hamilton, pedig a verseny második felében folyamatosan a Max Verstappen jelentette veszély és a gumik állapota miatti aggodalmának adott hangot. A holland egyszer meg is támadta a britet, de végül egy időbüntetést miatt maradt le a dobogóról.

Lógott az eső lába Monaco felett az idei hatodik Forma-1-es versenyt megelőző bő félórában, de végül száraz pályán vághatott neki a 78 körös futamnak a mezőny. Lewis Hamilton a pole-ból valósággal kilőtt a piros lámpák kialvását követően, de Valtteri Bottas egy kicsit megtorpant – ezt pedig kis híján kihasználta Max Verstappen, de végül az 1-es kanyarban a holland visszasorolt a harmadik helyre, a Mercedes mögé. Ellenben az 5-6. helyen pozíciócsere is történt, Daniel Ricciardo ugyanis lerajtolta a Renault-val a haasos Kevin Magnussent.

A középmezőnyben nem volt hiány helyezkedésekben, többen is levágták a pályát az 1-es kanyart, ahogyan az volt a Forma-2-es futamokon. Ami pedig a 15. helyről rajtoló Charles Leclerc-t illeti, egy pozíciót nyert a rajtot követő métereken, majd a második körben a hajtűkanyarban beszúrt Lando Norrisnak, aki kénytelen volt engedni a ferraris nyomására. Néhány körrel később egy újabb zseniális, az elszenvedő fél által a kamikaze jelzővel illetett manővert mutatott be a monacói: a Rascasse-ban verekedte át magát Romain Grosjeanon.

Formula 1 on Twitter

Charles Leclerc is on the move ⬆️ The Ferrari man gets past Lando Norris at the hairpin to move up to P13 #MonacoGP �� #F1

LAP 8/78: Leclerc gets past Grosjean � #MonacoGP �� #F1

LAP 9/78: Lerclerc tries the same trick on Hulkenberg but catches the wall and bumps the German #MonacoGP �� #F1

⚠️ SAFETY CAR ⚠️ Debris strewn across the track from Leclerc's car #MonacoGP �� #F1

Egy körrel később Nico Hülkenberg ellen is hasonló megmozdulással próbálkozott, de a kísérletet nem koronázta siker, sőt balesetbe torkollott. Leclerc ennek következtében defektet kapott, így boxkiállásra kényszerült – csakhogy a boxig vezető úton cafatokban vált le a jobb hátsó gumi és a padlólemez a Ferrarijáról, ami miatt pályára kellett küldeni a biztonsági autót.

Ezt kihasználva a legtöbben megejtették az első boxkiállásukat, aminek Bottas lett a nagyvesztese, mert kihajtáskor összeért Verstappennel, aki el is ment mellette. Egy kör múlva megint kijött a finn, amivel Sebastian Vettellel szemben is bukott egy pozíciót – a másodikról a negyedik helyre esett vissza. Taktikai szempontból is érdekes fordulatot ez a kisebb kavarodás, mert az első négyesből csak Hamilton váltott közepes gumikra, Verstappen, Vettel és Bottas pedig kemény Pirelliken folytatták, akárcsak Leclerc.

LAP 15/78: � Traffic jam at La Rascasse They've untangled themselves now - phew! #MonacoGP �� #F1

A 15. körben lengették meg a zöld zászlókat, de másfél körrel később akár a piros jelzés is előkerülhetett volna. Antonio Giovinazzi ugyanis egy balul elsült előzési próbálkozás eredményeként megforgatta Robert Kubicát a Rascasse-ban, az Alfa Romeo és a Williams hosszú másodperceken át eltorlaszolták a pályát, feltartva a mögöttük lévőket, de végül külső beavatkozás nélkül megoldódott a monacói dugó kérdése.

Charles Leclerc – akinek szintén rosszul jött Giovinazzi és Kubica ütközete – számára a 19. körig tartott a hazai futam, ekkor ugyanis kiállt a garázsba a Ferrarival. A következő körökben lejjebb csillapodtak a kedélyek, viszont a versenyirányítás lendült akcióba: Verstappent veszélyes kiengedés miatt 5, Giovinazzit a baleset miatt 10 másodpercre büntették a stewardok.

BBCF1 on Twitter

Raikkonen: "Again, he just ******* drives into me." Engineer: "We saw it Kimi, we saw it." Lance Stroll is the target of Raikkonen's fury. That's for the battle for 11th. ➡ https://t.co/JGDOJil0q2 #bbcf1 #MonacoGP #Kimi300GP

A futam középső harmada – ahogyan az várható volt – a szokásos vonatozással, valamint az esővel való felesleges riogatással telt. Féltávnál a 300. nagydíjhétvégéjét teljesítő Kimi Räikkönen dobta fel a futamot rádióüzenetével, miután Lance Stroll nekikoccant a korábbi Loews-kanyar kijáratánál: a Force Indiát Racing Pointot ismét elküldte a fenébe, mint tette azt csütörtökön, de ezúttal a csapatot nem nevezte meg…

LAP 46/78: Great battle for P12 - K-Mag keeps his nose in front for now #MonacoGP �� #F1

A kanadai csapattársa, Sergio Pérez néhány körrel később Kevin Magnussennel csapott össze – a mexikóinak az alagút kijáratánál meg is lett volna a pozíció, de a dán levágta a sikánt, így nem változott kettejük között a sorrend, aminek Pérez a legkevésbé sem örült: elégedetlenségének a rádión adott hangot.

Hamilton valamivel a versenytáv felét követően folyamatosan elkezdett panaszkodni ugyanezen a kommunikációs csatornán a gumikra, de ennek ellenére folyamatosan Verstappen előtt tudott maradni – hiába volt szinte végig DRS-távolságon belül, pont a pálya lényeges pontjain – az első szektorban és az alagútban – szakadt le egy kicsit a mercedeses versenyzőtől. Az utolsó tíz körben megérkezve Verstappen megkapta az engedélyt arra, hogy feljebb tekerje a motort, de ez sem vitte igazán előre a szekerét, sőt a 71. körben hibázott az Uszoda-sikánnál, így át is kellett vágnia azt.

LAP 76/78 Contact! � #MonacoGP �� #F1

A 76. körben az alagút kijáratánál aztán a tettek mezejére lépett Verstappen, de nem volt eléggé közel, így az első szárnyával nekikoccant Hamilton bal hátsó gumijának – ennek ellenére mindketten pályán tudtak maradni. A hátralévő körökben pedig már nem is tudott próbálkozni a Red Bull pilótája, így Hamilton – ahogyan a verseny közben fogalmazott – csodát tett.

Idei negyedik győzelmét szerezte a listavezető és a harmadik Monte-Carlóban, összetettbéli előnye pedig 17 pontra nőtt Bottasszal szemben. A pályán Verstappen lett a második, de az időbüntetése miatt papíron csak a negyedik – azaz Vettel és Bottas állhattak még fel a dobogóra. Gasly ért célba az ötödik helyen, és idén másodjára szerezte meg a leggyorsabb körért járó extrapontot.

A pontszerző zóna Carlos Sainz Jr.-ral (McLaren), Daniil Kvyattal (Toro Rosso), Alexander Albonnal (Toro Rosso), Daniel Ricciardóval (Renault) és a boxkijáratnál található vonal érintése miatt 5 másodperces időbüntetéssel sújtott Romain Grosjeannal (Haas) lett teljes. Leclerc-en kívül mindenki más befejezte a monacói versenyt.

Két hét múlva Kanadában jön a folytatás.