F1 - TÖRTÉNELMI EZÜST DIADAL, BOTTAS ÚJRA VEZETI VB-T
Forma-1 2019: Azerbajdzsáni Nagydíj - Futam

A Mercedes megdöntötte a Williams rekordját, Valtteri Bottas pedig a rajtnál kialakult kergetőzés ellenére vissza tudott vágni Lewis Hamiltonnak, így újra a finn a listavezető.

Csak 17 autó állt fel az azerbajdzsáni rajtrácsra, ugyanis a pénteki mérlegelést kihagyó Pierre Gasly-hoz a szombati időmérőn autót törő Robert Kubica, valamint az első szárny szabálytalansága miatt diszkvalifikált Kimi Räikkönen a depóból vághatott neki a 2019-es Forma-1-es szezon negyedik versenyének.

Formula 1 on Twitter

⬇️⬇️ ⬇️⬇️ ⬇️⬇️ ↘️↘️ ↘️↘️ ↘️↘️ ▶️ ▶️ ➡️➡️ 2️⃣ silver arrows, 1️⃣ victor as BOT and HAM take it straight to the first corner #F1 �� #AzerbaijanGP https://t.co/a3VEgptFS1

A piros lámpák kialvását követően Lewis Hamilton mindent megpróbált megtenni annak érdekében, hogy megelőzze Valtteri Bottast, de a mercedeses finn versenyző annak ellenére meg tudta őrizni az első helyet, hogy folyamatosan külső ívre szorult.

Hátrébb, Sebastian Vettel mögött Max Verstappent rajtolta le Sergio Pérez a Racing Point-Mercedesszel. A nyolcadik rajtkockából és a közepes gumikon indulva Charles Leclerc veszített két pozíciót, de kisvártatva visszakeveredett Daniel Ricciardo Renault-ja elé.

Leclerc folytatta a menetelést: rövidesen megelőzte Daniil Kvyatot és Carlos Sainz Jr.-t, a 7. körben pedig már az 5. helyen találta magát a két Ezüst Nyíl, Vettel és a Pérezt a DRS segítségével visszaelőző Verstappen mögött. Eközben Toro Rosso orosz versenyzője – minden bizonnyal műszaki hiba miatt – elkezdte sorra veszíteni a pozíciókat, majd a boxba hajtva közepes abroncsokra váltott.

A 10. körben Leclerc újabb pozíciót javított, miután játszi könnyedséggel előzte meg Verstappent. Két körrel később már Vettel nyakában loholt az ifjú monacói, de a Ferrari az esetleges konfliktushelyzetet elkerülve inkább kihívta német versenyzőjét a depóba, a következő körben pedig a két mercedeses is kijött gumifrissítésre, így a 14. körben Leclerc átvette a vezetést.

Egy kör múlva Verstappen is váltott, közepes gumikon folytatta a futamot, de csak a boxból rajtoló Pierre Gasly mögött. Viszont a francia előzékenynek bizonyult, amikor közel kerültek egymáshoz, így a holland egyhamar az ötödik helyen találta magát ismételten.

Leclerc azonban a pályán maradt a közepes Pirelliken, viszont egy idő után elkezdett lassulni, így a 32. körben Bottas el is ment mellette, majd a monacói elengedte Hamiltont és Vettelt is.

Objects in the rear view mirror may be closer than they appear � A race-ending reversal for Ricciardo and Kvyat #F1 �� #AzerbaijanGP https://t.co/E7AFcDpxzJ

Mindeközben a korábbi csapattársak, Daniel Ricciardo és Daniil Kvyat a verseny egyik érdemi és egyben legbizarrabb jelenetét hozták össze. Az ausztrál előzni akart, de nem tudta idejében fékezni az autóját, így nem csak ő maga kötött ki a bukótérbe, hanem az oroszt is kivezette oda. Az már csak hab volt a tortán, hogy amikor megpróbáltak visszatérni a pályára, Ricciardo a Renault-jával beletolatott a Toro Rosso-Hondába – így mindkettejük számára véget ért a verseny.

A 35. kör végén Leclerc is megérkezett gumifrissítésre a pitbe, a lágy gumikon aztán Gasly mögé tért vissza, de a monacói hamar megelőzte a franciát.

Azonban a Red Bull versenyzője műszaki hiba miatt kénytelen volt félreállni a pályán négy körrel később, ami miatt érvénybe lépett a virtuális biztonsági autó. Kár volt Gaslyért, mert idén messze a legjobb versenyét produkálta. A VSC-fázis alatt haasos honfitársa, Romain Grosjean is feladta a versenyt.

Még abban reménykedhettünk a verseny utolsó negyedében, hogy Verstappen megizzasztja Vettelt a 3. helyért, illetve a két mercedeses között is történik egy újabb csörte a győzelemért, de csalódnunk kellett.

Hamilton ugyan többször az egy másodperes DRS-távolságon belülre került finn kollégájához képest, Valtteri Bottas – aki az utolsó körökben még a leggyorsabb körért járó plusz egy pontra is megpróbált lecsapni – ellen nem volt ellenszer Bakuban: ellenben a tavalyi évvel, amikor 3 körrel a leintés előtt kapott defektet vezető helyen haladva, a sors sem akadályozta meg abban, hogy a melbourne-i szezonnyitó után idei második győzelmét is megszerezze.

„Eléggé kemény verseny volt, Lewis folyamatosan nyomás alá helyezett, de nem tudott belekergetni egy hibába. Hihetetlen, hogy csapatként milyen szinten teljesítenünk… Ez ellen természetesen nincs ellenvetésem”

– nyilatkozta a leintést követő pillanatokban Bottas.

Hamilton lett a második, a Mercedes pedig történelmet írt, ugyanis a Forma-1 történelmében korábban egyetlen csapat nem volt képes arra, hogy a szezon első négy futamán négy kettős győzelmet zsebeljen be. A rekordernek idáig a Williams számított, amely 1992-ben kibérelte az első és a második helyet Dél-Afrikában, Mexikóban és Brazíliában, azaz év első három versenyén Nigel Mansell-lel és Riccardo Patresével.

Ami meg a pontversenyt illeti, a mérleg nyelve ismételten visszabillent Bottas oldalára, az állás 87-86, ami azt jelenti, hogy a finnt és regnáló világbajnok csapattársát ismételten csak az az egy pont választja el, amit előbbi szerzett az ausztráliai leggyorsabb körrel.

Hamilton meg is dicsérte a Parc Fermében adott nyilatkozatában Bottast:

„Gratulálok Valtterinek, tökéletesen vezetett ezen a versenyen, amit én még az időmérőn veszítettem el. Remek futam volt.”

Vettel zsinórban másodjára ért célba harmadikként; a Ferrari pilótája elsősorban a gumikra panaszkodott:

„Szenvedtem, mert nem tudtam működésre bírni a gumikat, emiatt pedig nem éreztem magabiztosnak magamat a volánnál. Rajta kellett tartanunk a szemünket Maxon, de végül volt elég tempónk a közepes gumikon ahhoz, hogy magunk mögött tartsuk. Viszont nagyon sok munka vár még ránk.”

Max Verstappennek is bérlete van már a 4. helyre, ugyanis a holland az előző két versenyt – Bahreinben és Kínában – is ebben a pozícióban fejezte be. Charles Leclerc a kvalifikáción elkövetett banális hibáját követő kármentéssel az ötödik helyig oldott, amit megtoldott egy leggyorsabb körrel – ami neki idén már a második, Szahír után –, így 10 helyett 11 ponttal gazdagodott, amivel a rajongók elismerését is kivívta magának, ugyanis ő lett a Nap Versenyzője.

A középmezőny legjobbja Sergio Pérez lett, akinek ezúttal nem jött össze a dobogó, ami 2016-ban és 2018-ban igen, de ezzel a 6. hellyel idei eddigi legjobb eredményét könyvelheti el ismét. A kínai nullázást kettős pontszerzéssel feledtette a McLaren: Carlos Sainz egy 7. hellyel megszerezte első pontjait a wokingi gárda színeiben, az újonc Lando Norris mögötte ért célba.

Lance Stroll pedig amilyen csapnivaló időmérőket, annyira jó versenyeket is produkál. A Racing Point kanadaija idén még egyszer sem tudott továbbjutni a Q1-ből, ehhez képest már másodjára intették le kilencedikként. Kimi Räikkönen a boxutcából a 10. helyig kapaszkodott, így a Mercedes és a Ferrari versenyzőin, valamint Verstappenen kívül már csak ő mondhatja el magáról, hogy eddig minden versenyt a TOP-10-ben zárt.

Két hét múlva, Barcelonában folytatódik a 2019-es szezon.

Az Azerbajdzsáni Nagydíj végeredménye:

FINAL CLASSIFICATION: Round 4, Azerbaijan Bottas wins and takes the drivers' championship lead � #F1 �� #AzerbaijanGP

Fotó: Mercedes Media Database