F1 - HAMILTON NYERTE A 2018-AS SZEZON UTOLSÓ VERSENYÉT
Forma-1 2018: Abu Dhabi Nagydíj - Futam

Viszonylag simán hozta a győzelmet a pole pozícióból indulva Lewis Hamilton, aki így tizenegyszeres futamgyőztesként és pontrekorderként zárta a 2018-as idényt. A távozóknak és az átigazolóknak nem igazán volt szerencséjük: Kimi Räikkönen kieséssel zárta a második ferraris korszakát, Fernando Alonso pedig utolsó F1-es nagydíjat nem szerzett pontot.

Bár már az egyéni és a konstruktőri bajnoki cím sorsa is eldőlt, mégis érzelmekkel teli szezonzáróra volt kilátás Abu Dhabiban, mivel Fernando Alonso pályafutása – átmenetileg – utolsó Forma-1-es versenyére készült, hasonlóan Stoffel Vandoorne-hoz, Marcus Ericssonhoz, Esteban Oconhoz, Sergey Sirotkinhoz, valamint – valószínűleg – Brendon Hartley-hoz hasonlóan, miközben többen is az utolsó versenyükre készültek aktuális munkaadójuknál, mint például Kimi Räikkönen a Ferrarinál, illetve Daniel Ricciardo a Renault-nál.

Channel 4 F1® on Twitter

�Ben: "Lights out and away we go!"� It's a perfect start for Hamilton, who scampers off into a commanding lead � But there's utter carnage further back as Hulkenberg is flipped into a ferocious barrel-roll by Grosjean � Safety car deployed ⚠️ #C4F1 �� #AbuDhabiGP

Az idei 21. és egyben utolsó rajtnál az élről a két Mercedes remek rajtot fogott, így Lewis Hamilton és Valtteri Bottas el tudtak fordulni az első két helyen, mögéjük besoroltak a Ferrarik és Daniel Ricciardo, miközben Max Verstappen visszaesett a 10. helyre. Egyébként tiszta rajtot láthattunk, ami után Charles Leclerc megelőzte Ricciardót, azonban a zavartalan körözés mindössze fél körig tartott, aztán pályára lépett a biztonsági autó: Nico Hülkenberg addig-addig viaskodott Romain Grosjeannal az első hosszú egyenes utáni sikánban, amíg a német rá nem csukta az ajtót a franciára – ennek a vége gumi-gumi találkozó lett, aminek eredményeként Hülkenberg Renault-ja másfél bukfencet tett meg, majd az autó a gumifalnak félig nekidőlve, a feje tetején állt meg. Szerencsére Hülkenberg a két lábán hagyta el a baleset helyszínét.

Az ötödik kör elején megkapták a zöld zászlót a versenyzők, az első akciót pedig Max Verstappentől láthattuk, aki az 5-ös kanyarban vetődött be Esteban Ocon mellé, azonban az egyenes elején ismét megtorpant a holland alatt az RB14-es, így a másik RPFI-Mercedesszel Sergio Pérez is elhúzott mellette, aztán a féktávon a mexikói elé még vissza tudott menni Verstappen. A következő körben Verstappen a pályának ugyanazon pontján nekiesett Oconnak, de aztán az egyenesben a francia megint vissza tudta egerészni magát a 8. helyre, végül a következő egyenesben utat talált mellette a Red Bull versenyzője.

Formula 1 on Twitter

Tear-jerker of an ending for Kimi and @ScuderiaFerrari � #AbuDhabiGP �� #F1

Egy körrel később Charles Leclerc elment Kimi Räikkönennek is, de mint kiderült, nem véletlenül: a finn alatt egyszer csak, a célegyenesben megállt az autó, így kieséssel zárta pályafutása második ferraris fejezetét. Az eset miatt ezúttal a virtuális biztonsági autó lépett érvénybe, amit kihasználva Hamilton és Leclerc kijöttek a boxba, majd az ötödik, illetve a 14. helyen tértek vissza a pályára. A zöld zászlók újbóli megjelenése után Hamilton megelőzte a negyedik helyért Verstappent, de aztán a holland visszavágott a regnáló világbajnoknak, aki ezt követően le is szakadt róla.

A 16. körben, az élmezőnyben másodikként Sebastian Vettel is a depó felé vette az irányt, ahonnan szuperlágy gumikkal távozott, és a Force Indiák közé tért vissza a német, a hatodik helyre, majd az első DRS-zónában Vettel megelőzte Ocont. Egy körrel később Bottas is bejött, ami után Vettel elé, negyedikként jött vissza. A finnt a 18. körben Verstappen is követte, aki a hiperlágyakon húzta ki ennyire sokáig.

Az elkövetkezendő körökben az állóvizet csupán a lehetséges eső veszélye, valamint a 26. körben Marcus Ericsson a Sauber-Ferrari C37 meghibásodása miatti kiállása zavarta meg. Daniel Ricciardo pedig a 34. körben kiállt az élről, és szuperlágy gumikkal felfegyverkezve tért vissza az ötödik helyre.

Bottas's evening goes from bad to worse in the next few laps, as the Finn makes an even bigger mistake before losing positions to Verstappen and Ricciardo � #C4F1 �� #AbuDhabiGP

Két körrel később felpezsdült az élet az élmezőnyben Bottas elfékezését követően. A finn hibáját kihasználva Vettel feljött másodiknak, majd Verstappen is elkezdte gyepálni őt, nyomában a friss gumikon érkező Ricciardóval. A 37. körben Bottas levágta a pályát a 9-es kanyarnál, amit Verstappen a második szektor végén egy kör múlva egy roppant agresszív manőverrel bosszult meg, majd Ricciardo is követte a hollandot. Pár körrel később Bottas megejtette a második kiállását is.

Az utolsó tíz körben további két pilóta került fel a peches távozók / átigazolók listájára: előbb Esteban Ocon Force Indiájában füstölt el a Mercedes-motor, majd Pierre Gasly Toro Rossójában mondott csütörtököt a Honda-erőforrás – mindketten pontszerző helyről voltak kénytelenek kiállni.

Vettel ugyan az utolsó néhány körben tudott közeledni Lewis Hamiltonra, de még a támadás lehetősége is esélytelen volt, így a brit idei 11. és pályafutása 83. győzelmét szerezte, a német ferraris bejött másodiknak, a dobogó legalsó fokára meg Max Verstappen állhatott fel – ezzel Ricciardónak nem sikerült dobogón zárnia a 100. és egyben utolsó Red Bullos versenyét.

Bottast csak ötödikként intették le, amivel az összetettben elveszítette a negyedik helyet Verstappennel szemben, a további pontszerző pozíciókat Carlos Sainz, Charles Leclerc, Sergio Pérez, Romain Grosjean és Kevin Magnussen csípték el. Fernando Alonso az utolsó körökbe üldözőbe vette a csapat kérésére Magnussent, de a spanyol az egyik kanyart átvágta egy apró hibát követően, amiért kapott egy 5 másodperces büntetést, így kénytelen volt megelégedni egy búcsú 11. hellyel.

Ennek ellenére a kétszeres világbajnok hozzá méltó módon vehetett búcsút a száguldó cirkusztól, együtt fánkozva a levezető körön korábbi riválisaival, Lewis Hamiltonnal és Sebastian Vettellel.

Donuts: 3 � F1 world championships: 11 � #F1 #AbuDhabiGP ��

2019. március 17-én rajtol a következő Forma-1-es szezon, a melbourne-i Albert Parkban.