WEC - KETTŐS GYŐZELEMMEL VETT BÚCSÚT AZ AUDI A WEC-TŐL

Ennél szebb búcsút nem is kívánhatott volna az Audi: a négygyűrűs gyártó egy kettős győzelemmel a zsebben vonul ki az Endurance Világbajnokságról. A #2-es Porsche Liebbel, Janival és Dumas-val pedig világbajnok lett, egy 6. hellyel.

Magyar idő szerint 14 órától vette kezdetét az Endurance Világbajnokság 2016-os szezonzáró, bahreini hatórás futama, amely több szempontból is érzelmes volt - egészen pontosan az Audi búcsúja és Mark Webber visszavonulása miatt.

A pole-ból induló #8-as Audi pedig remekül kontroll alatt tudta tartani a hatórás viadalt, a volánnál Lucas Di Grassi-val, Oliver Jarvisszel, valamint Loic Duvallal. A kiegyensúlyozottság és a megbízhatóság pedig kifizetődő volt, ugyanis könnyedén, közel 17 másodperces előny birtokában szerezte meg a futamgyőzelmet - Spa óta ez volt az ingolstadti manufaktúra első győzelme. De az Audi búcsúfutama ennél is teljesebb volt, ugyanis a második helyen az André Lotterer, Marcel Fässler, Benoit Tréluyer alkotta #7-es egység a második helyen ért célba - ennek köszönhetően a márka a 2014-es austini futam óta először örülhetett kettős győzelemnek! Ennél szebb módon pedig aligha lehetett volna lezárni egy 18 éves korszakot...

Érzelmekből pedig hátrébb sem volt hiány, ugyanis a 3. pozícióban a Porsche #1-es rajtszámú autója szelte át a kockás zászlót, a versenyzői pályafutását abbahagyó Mark Webberrel a volánnál. A Webber - Hartley - Bernhard trió mögött a két Toyota futott be, amely ezúttal nem találta azt a formáját, ami megvolt Le Mans-ban, Fujiban és Kínában.

Ennek köszönhetően pedig az egyéni világbajnoki címet a #2-es Porsche versenyzői, Roman Dumas, Marc Lieb és Neel Jani szerezték meg. Ahogy az a nyár közepe óta megszokott volt, ezúttal sem volt sallangmentes futama az immáron világbajnok egységnek - a mai futamon egy defekt miatt került már egészen korán körhátrányba az egység, miután történt egy koccanás Neel Jani és a KCMG által üzemeltetett #78-as rajtszámú GT-Porsche pilótája, Christian Ried között.

Az LMP2-ben a futamgyőzelemért zajló csata az utolsó 20 percbe érkezve dőlt el, amikor is az utolsó etapban brutális versenytempót diktáló René Rast a #26-os G-Drive-Oreca-val megelőzte az RGR Sport by Morand #43-as rajszámú Ligier-jét terelgető Filipe Albuquerquét. Igaz, az utolsó depózásokig az Extreme Speed Motorsports #31-es autója őrizte a vezető pozíciót, de végül a Cumming - Dalziel - Derani trió csak a negyedik helyen végzett. Előttük pedig az LMP2-es bajnoki címet zsebre vágó #36-os Signatech Alpine zárt, Nicolas Lapierre-rel, Gustavo Menezesszel és Stephane Richelmi-vel.

A GTE Pro géposztályban pedig a #95-ös Aston Martin Nicki Thiimmel és Marco Sorensennel az idei második győzelmet, és ezzel párhuzamos az egyéni bajnoki címet. A testvérautó, a #97-es is ott volt a kategória élmezőnyében, egészen addig, amíg a 4. óra elején a jobb első kerék nem kelt önálló útra - ez az incidens okozta a futam egyetlen teljes pályára érvényes sárga zászló szegmensét. A második és a harmadik pozícióban pedig a két AF Corse-Ferrari zárt.

A GTE Am kategóriában pedig a harmadik helyen záró, #83-as AF Corse-Ferrari lett a bajnok az Emmanuel Collard, Francois Perrodo, Rui Aguas alkotta hármassal - a cím sorsa akkor dőlt el, amikor a 4. óra elején a #98-as Aston Martin motorja megadta magát Paul Dalla Lana alatt, akinek emiatt le kellett parkolni a pálya szélén. A futamgyőzelem a #88-as rajtszámú Abu Dhabi-Proton Porsche-é lett, a Pat Long - Khaled Al-Qubaisi - David Heinemeier Hansson trióval a volán mögött - idén másodjára.

Ezennel pedig a végéhez érkezett a 2016. évi WEC-szezon, amelynek folyamán láthattunk számos szép előzést, drámákat, baleseteket, és az érzelmes pillanatokból sem volt hiány - úgyhogy összességében egy jó szezont tudhatunk magunk mögött.

A 2017. évi idény az Endurance Világbajnokságban április 16-án, Silverstone-ban fog elrajtolni, de sajnos az Audi és Mark Webber nélkül.