F3 - PREMA-DIADALMENET, EGY ÚJ ÉRA KEZDETÉN
Forma-3 2019: Barcelona - Szabadedzés, Időmérő edzés, 1-2. futam

Elrajtolt hétvégén a Forma-3-as Európa-bajnokság és a GP3 egyesüléséből létrejött új, Forma-3-as széria, a Forma-1 betétprogramjaként, Barcelonában. Az első hétvége a Premának indult a legjobban, az olasz csapaton belül pedig Robert Shwartzman számára.

A GP3 sémáját követve, egy pénteki, 45 perces szabadedzéssel debütált élesben a Forma-3 népes, 30 fős mezőnye. A leggyorsabb kört a háromszoros Forma-1-es világbajnok, Nelson Piquet fia, Pedro futotta a Tridenttel; a brazil 1:33.255-ös körétől mindössze 9 ezredmásodperccel maradt el a második helyen a Red Bull-junior Jüri Vips, míg a Hitech GP észt versenyzőjét a premás Robert Shwartzman követte a harmadik helyen, aki eleinte vezette a tréninget, de végül két és fél tizedmásodperces hátrányban zárt.

Viszont Shwartzman az időmérő edzésen az utolsó körével megszerezte a pole-t, 1:31.975-ös idejével bő egy tizedet adott a Formula Renault Európa-kupa korábbi ezüstérmesének, az ART-s Christian Lundgaardnak. A dán pilóta mögött az orosz versenyző csapattársai, Marcus Armstrong és Jehan Daruvala végeztek.

A nyitóverseny rajtjánál azonban Lundgaard sokkal jobban reagált a piros lámpák kialvására, így elsőként tudott elfordulni a célegyenes végén, ráadásul nagyon sokáig úgy tűnt, hogy az ő nevét jegyezhetjük, mint egy új éra első győztese. A második körben ugyanis már 1,5 másodperces előnnyel rendelkezett Shwartzman előtt, míg a 10. körben a 2 másodpercet is meghaladta ez a differencia.

Menetelését még a kései, a camposos Alessio Deledda kicsúszása által okozott virtuális biztonsági autós szakasz sem zavarta meg, a célvonalat 2,5 másodperccel előbb szelte át, mint Shwartzman. Csakhogy a VSC-fázis alatt vétkezett, így Alex Peronival és Teppei Natorival egyetemben hozzáírták az idejéhez 5 másodpercet, ezzel visszaesett másodiknak – a futamot pedig Shwartzman nyerte.

Armstrong zárt harmadikként, pedig az első körben nem sokon múlt, hogy megelőzze Shwartzmant, de az orosz a 3-as kanyarnál megőrizte a pozícióját. David Beckmann versenyében kulcsfontosságú volt a rajt, ugyanis feljött a 7.-ről a 4. helyre, és itt is ért célba, megelőzve a harmadik ART-s versenyzőt, Max Fewtrell-t.

Ugyanez nem volt elmondható Daruvala esetében, mivel az indiai hiába rajtolt a negyedik helyről, az első kör végén már csak a 7. pozícióban haladt. Később a carlinos Logan Sargeanttal szemben tudott nyerni egy pozíciót, de aztán Vips megelőzte, így maradt a hetedik. A pontszerzők névsorát Niko Kari (Trident), Simo Laaksonen (MP Motorsport) és Yuki Tsunoda (Jenzer) tették teljessé.

A főfutam végeredménye:

Formula 3 on Twitter

RACE 1 CLASSIFICATION Here's the full rundown of our first race in Barcelona! � #SpanishGP �� #F3

A második versenyen az igazi biztonsági autónak is jutott szerep, méghozzá rögtön az első kör végén, miután az első kanyarban Jake Hughes, Artem Petrov, Raoul Hyman és Ye Yifei összehozták egy tömegbalesetet. Azonban a második biztonsági autós fázisra sem kellett sokat várni; történt ugyanis, hogy az első kanyar leszélesítette Alex Peroni, teljes szabályosan, a bukótérben elhelyezett bóját megkerülve tért vissza a pályára, de aztán a falba küldte Laaksonent, amiért az ausztrált egy stop&go büntetéssel sújtották.

A második újraindítást nagyon jól elkapta Daruvala, akárcsak a rajtot, és Niko Karinak ezúttal sem volt esélye az indiai ellen, aki így 2,1 másodperces előnnyel győzedelmeskedett. A finn pedig még a második helyet is elbukta a leintésig, miután az utolsó előtti körben Vips megelőzte őt – sőt még Shwartzman is támadta, de az orosz támadásait már vissza tudta verni, aki így is nagyon jó versenyt zárt: négy pozíciót javított, aminek köszönhetően 13 ponttal vezeti az egyéni összetettet.

Armstrong, Lundgaard, Beckmann és Fewtrell csípték el az utolsó pontokat, a TOP-10 Tsunodával és a carlinos Felipe Drugovich-csal lett teljes.

Katasztrofális versenyt zárt a Hitech GP olasz pilótája, Leonardo Pulcini, mivel kétszer is kihúzta a gyufát a versenyfelügyelőknél: előbb azért, mert nem biztonságos módon tért vissza a pályára annak elhagyását követően, majd Devlin DeFrancescót szorította le.

Fabio Scherer az első körös négyessel és Laaksonennel egyetemben kiesett, annak eredményeként, hogy a célegyenes végén Keyvan Andres Soori nekiment, ami miatt megpördült.

A sprintverseny végeredménye:

� RACE 2 CLASSIFICATION � @DaruvalaJehan controls the race to take home victory - alongside two bonus points for fastest lap � #SpanishGP �� #F3

A bajnokság következő állomása a Paul Ricard-i pálya lesz, ahová június 22-23-án látogat el a mezőny.

Fotó: FIA Formula 3 Media