MOTOGP - ROSSIÉ A POLE MOTEGIBEN!

Miután a pole pozícióra legesélyesebbnek tűnő Marc Marquez az időmérő edzés folyamán egyszer sem tudott egy teljesen hibátlan kört összerakni, a yamahás Valentino Rossi lecsapott a lehetőségre és idén harmadjára szerzett első rajtkockás indulási lehetőséget a MotoGP-ben.

Mielőtt pedig belekezdenénk az időmérő részleteibe, összefoglaljuk, hogy mi történt a japán versenyhétvége korábbi szakaszaiban:

• Mindennek előtt csütörtökön a Ducati bejelentette, hogy az avintiás Héctor Barberával fog helyettesíteni a csapat sérült pilótáját, Andrea Iannonét. Az Avintia Racing pedig egy újoncot jelölt ki Barbera pótlására Mike Jones személyében, aki a hazájában, Ausztráliában nyert Superbike-bajnokságot. S noha a Ducati abban reménykedik, hogy a Phillip Island-i fordulón Iannone már elég jól lesz a versenyzéshez, nem elképzelhetetlen, hogy maradni fog a most kialakult felállás.

• Az első szabadedzést a ducatis Andrea Dovizioso nyerte meg. Az olasz 1:45.786-os idejétől bő 2 tizeddel maradt el a bajnoki pontversenyt vezető Repsol-pilóta, Marc Marquez. A harmadik helyen pedig a Yamaha regnáló világbajnoka, Jorge Lorenzo végzett, megelőzve csapattársát, Valentino Rossit, valamint a Repsol Honda másik versenyzőjét, Dani Pedrosát.

• A második edzésen a Yamahával Jorge Lorenzo bizonyult a leggyorsabbnak - a spanyol 1:45.151-es ideje elegendő volt ahhoz, hogy századokkal, de megverje az FP1 győztesét, a ducatis Andrea Doviziosót. A legjobb hármat pedig a suzukis Maverick Vinales tette teljessé, megelőzve a repsolos Marc Marquez és az LCR-Hondát terelgető Cal Crutchlow-t.
    Nem volt eseményektől mentes az esemény: bukott Marquez, Pedrosa, és Laverty is. Hármójuk közül pedig Dani Pedrosa járt a legrosszabbul, ugyanis eléggé nagyot esett, és eltört a jobb kulcscsontja, így számára véget ért a hétvége. A Repsol Honda pedig a japán tesztpilótáját, Hiroshi Aoyamát nevezte meg Pedrosa helyettesének.

• A pénteki nap zárótréningjét pedig a harmadik világbajnoki címe felé menetelő Marc Marquez nyerte meg, egy 1:44.987-es idővel - egyedül ő tudott bemenni 1:45 alá. A spanyol mögött 4 százados lemaradásban az LCR-Honda britje, Cal Crutchlow zárt másodikként, a ducatis Andrea Dovizioso előtt. Az első hat sorrendjét pedig a gyári Ducatinál beugró szerepet betöltő Barbera, valamint a Suzuki versenyzői (Aleix Espargaro, Maverick Vinales) tették teljessé.
    A baleseteket pedig ezen alkalommal sem úszhattuk meg: ezúttal Lorenzo, Miller, Petrucci, Nakasuga és Bautista voltak azok a pilóták, akik balesetet szenvedett. A legnagyobb bukás pedig megint egy nagyobb kaliberű versenyzőhöz fűzhető, ezúttal Jorge Lorenzóhoz - a spanyolt helikopterrel szállították kórházba az esését követően, de szerencsére nem esett komoly baja. A Yamaha ekkor megerősítette, hogy Lorenzo részt tud venni a hétvége további eseményein is.

• A negyedik, egyben utolsó gyakorláson a repsolos Marc Marquezé lett az elsőség. A spanyol mindössze 19 ezreddel verte meg a suzukis Aleix Espargarót, de a harmadik helyen záró Jorge Lorenzo sem volt messze a maga 33 ezredmásodpercével. A virtuális második sort Dovizioso, Rossi és Vinales alkották.

Az eseménydús pénteki nap után pedig szombaton jöhetett a vasárnapi futam rajtsorrendjéről döntő időmérő edzés.

A Japán Nagydíjra az első rajtkockát a Yamaha olasz pilótája, Valentino Rossi szerezte meg, miután egyedüliként tudott 1:43-as kört produkálni a maga 1:43.954-es idejével. A "Doktor" utoljára a mugellói hétvégén nyert kvalifikációt.

Mögötte a második helyen a pole-ra esélyesebb Marc Marquez zárt. A Repsol Honda spanyol versenyzője csakis annak köszönhette a kisebbfajta vereséget, hogy nem tudott egy kellően tökéletes körrel előállni. Rossit és Marquezt 18 század választotta el. Az első pedig a másik Yamaha-pilótával, Jorge Lorenzóval vált teljessé, tehát a Japán Nagydíjon az első sorból a bajnoki összetett első három helyét elfoglaló pilóták indulhatnak.

A ducatis Andrea Dovizioso negyedik lett, megelőzve az utolsó másodpercekben bukó Cal Crutchlow-t. A második sort a Suzuki spanyolja, Aleix Espargaró tette teljessé. A TOP 10 sorrendje Vinalesszel, Barberával, Espargaro és Petrucci egészítették ki.

Rajtuk kívül Scott Redding és Alvaro Bautista is ott voltak a Q2-ben, viszont közülük csak az előbbi tudott mért kört abszolválni, ugyanis az utóbbi bukott a 9-es kanyarban.

Bautista csapattársa, Stefan Bradl is esélyes volt a továbbjutásra, ám azzal eldobta magától ezt a lehetőséget, hogy balesetezett a 11-es kanyarban az utolsó Q1-es körén. Így neki csak a 13. hely jutott.

Hátrébb olyan versenyzők zártak, mint például Miller, Smith, Nakasuga, Hernandez, Rabat, Laverty és Baz.

A beugrók, Jones és Aoyama a 21-22. rajtkockát kaparintották meg.

A Japán Nagydíj vasárnap reggel 7 órakor fog elrajtolni. Élőben pedig a DIGI Sport 2 fogja közvetíteni.