F1 - HAMILTON KÍSÉRTI A HUNGARORINGI ÁTKOT: SIMÁN NYERTE A MAGYAR NAGYDÍJAT
Forma-1 2018: Magyar Nagydíj - Futam

Az óriási kánikula ellenére Lewis Hamilton fölényesen nyerte a Magyar Nagydíjat, megszerezve az idei ötödik győzelmét, míg a Ferrari a második rajtsort kettős dobogóra váltotta Sebastian Vettel vezetésével. A brit mercedeses azonban még így is 24 pontos előnnyel mehet nyári szünetre.

Nagyon sima rajtot produkált az élmezőny azt követően, hogy kialudtak a piros lámpák a 33. Forma-1-es Magyar Nagydíjon, így a két mercedeses Lewis Hamilton vezetéséve simán megőrizte az első két pozíciót; ami meg a Ferrarikat illeti, a 2-es kanyarban Sebastian Vettel nagyon szépen körbeautózta a Valtteri Bottas mögött vesztegelő csapattársát, Kimi Räikkönent. Hátrébb már nem alakultak ennyire könnyedén a dolgok, mert előbb Marcus Ericsson koccant neki a Sauber-Ferrarival Daniel Ricciardónak, aki így a Red Bull-lal bukott néhány pozíciót, majd a másik sauberes, Charles Leclerc került a két Force India présébe. A monacói Ferrari-növendéknek két kör után ki is kellett állnia a versenyből, mert – valószínűleg a koccanás miatt – mechanikai gondjai adódtak.

Formula 1 on Twitter

LAP 6/70: VIRTUAL SAFETY CAR @Max33Verstappen grinds to a halt and is ❌ � "No power, no power.." he tells his engineers #HungarianGP �� #F1

Négy körrel később, a hatodik körben meglett a második kiesője is a versenynek, Max Verstappen személyében, miután csütörtököt mondott mögötte a Renault-erőforrás. A Red Bull hollandja meglehetősen frusztráltan, nyomdafestéket nem tűrő szavakkal kommentálta kiesésének tényét a csapatrádión, hiszen ez már nem az első alkalom volt idén, amikor a francia gyártó terméke meghibásodott. A félreálló Red Bull miatt két kör erejéig a virtuális biztonsági autó lépett érvénybe, amelyet követően már teljesen szétszakadt a mezőny.

Egyedül az eltérő gumistratégiák biztosíthattak volna némi izgalmat. Az ultralágy gumikon indulók, azaz Räikkönen, Bottas és Hamilton a 15-16., illetve a 26. körben jöttek ki kerékcserére, mialatt a lágy Pirelliken rajtoló Vettel egy rövid időre átvette a vezetést. A német négyszeres világbajnoka végül a 40. körben látogatott ki a szerelőihez, azonban azzal, hogy pont előtte forgalomba került és még a bal első kerék sem akarta az igazságot a kiállás során, Bottas mögé jött vissza.

Ezt követően Vettel az ultralágyakon vette üldözőbe Bottast, azonban beszorult a finn mögé, annyira, hogy az utolsó 10 körre Räikkönen is megérkezett rájuk. A 65. körben aztán Bottas nagyon rosszul gyorsított ki az 1-es kanyarból, amelyet ki tudott használni Vettel és a 2-es kanyarban már a mercedeses fordult el, aki nekikoccant. Ennek következtében olyan mértékben rongálódott a Mercedes W09-es első vezetőszárnya, hogy másodpercek leforgása alatt Räikkönen is utat talált mellette.

A sérülés miatt Bottasnak nyilván kisebb volt a leszorítóereje, ami miatt kisvártatva a 12. helyről nagyon komoly autózást bemutatva felzárkózó Daniel Ricciardo is utolérte. Három körrel a leintés előtt az ausztrál a külső íven próbálkozott a célegyenes végén, ám Bottas elmérte a féktávot, így eltalálta a Red Bull oldalsó részét és kitette Ricciardót a pályáról. Azonban a Red Bull-pilóta ennek ellenére vissza tudott zárkózni, s maga mögé utasította végül a harcias kedvében lévő finn versenytársát.

LAP 68/70: More contact! This time it's Bottas and Ricciardo #HungarianGP �� #F1

S noha a Ferrarinál az volt a terv, hogy Vettel Bottas megelőzését követően még Hamiltont is levadászhatja a győzelemért, azonban mire az ehhez szükséges feltétel beteljesült, addigra a brit több mint 15 másodperces előnyt épített ki. Így a 33. Forma-1-es Magyar Nagydíj Lewis Hamilton idei ötödik, hungaroringi hatodik és karrierbéli 67. győzelmével zárult, mellé pedig Vettel és Räikkönen állhattak fel a dobogóra – ennek révén a brit mercedeses 24 pontos előnnyel mehet vakációzni.

Azonban a bajnokság kimenetele szempontjából akár komoly jelentősége is lehet ennek a győzelemnek, ugyanis 2005 óta az az átok járja a Forma-1-ben, hogy aki megnyeri a hungaroringi versenyt, az abban az évben nem lesz világbajnok…

Ricciardo bravúros kármentéssel a negyedik helyen ért célba a szörnyen sikerült időmérő után, míg Bottas még úgy is az ötödik lett, hogy az ausztrállal való koccanásáért utólag 10 másodpercet hozzáadtak a stewardok az idejéhez. Pierre Gasly karrierje legjobb F1-es eredményét elérve a hatodik helyen látta meg a kockás zászlót, mialatt a többi pontszerző pozícióban a két haasos, Kevin Magnussen és Romain Grosjean szendvicsbe fogta a mezőny spanyol pilótáit, a McLaren-Renault-t a nyolcadik helyre behozó Fernando Alonsót, valamint a Renault-val három nullás futam után ismét pontot szerző Carlos Sainzot.

Összesen 17-en fejezték be a futamot, Leclerc-en és Verstappenen kívül még Stoffel Vandoorne volt kénytelen kiállni, miután a McLaren-Renault-jában elszállt a sebességváltó, 19 körrel a futam vége előtt.

Négy hét múlva a belgiumi Spa-Francorchamps-ban kerül sor a Forma-1-es világbajnokság folytatására.