F1 - MEGTÖRT A FERRARI KANADAI ÁTKA, VETTEL ISMÉT VB-ÉLLOVAS
Forma-1 2018: Kanadai Nagydíj - Futam

Noha egy óriási ütközéssel indult a montreali verseny, végül egy eléggé lapos futam végén szerezte meg pályafutása 50. győzelmét Sebastian Vettel, aki ismét vezeti a világbajnoki pontversenyt, miközben Lewis Hamilton csak ötödikként futott be.

Magyar idő szerint majdnem negyedórával este 20 óra után vette kezdetét az idei hetedik Forma-1-es futam, a Kanadai Nagydíj, amelynek rajtsorrendjét csupán egy tényező módosította: pár órával a rajt előtt ugyanis Pierre Gasly kapott egy 10 helyes rajtbüntetést a negyedik belsőégésű motor behelyezéséért – de ez nem igazán járt nagy veszteséggel a francia Toro Rosso-pilóta számára, mivel amúgy is csak a 17. helyre kvalifikált.

A rajtnál Sebastian Vettel nagyon szépen el tudott jönni, így a Ferrarival megőrizte a vezetést, miközben Max Verstappen nagyon agresszívan támadta Valtteri Bottast a második helyért, de a Mercedes finnje kivédte a Red Bull holland versenyzőjének támadását.

Formula 1 on Twitter

� Looks like Stroll picked up some oversteer, leaving Hartley with nowhere to go #CanadianGP �� #F1

LAP 1/70: Great start for Vettel but there's been a huge impact behind Hartley and Stroll are OUT #CanadianGP �� #F1

LAP 2/70: SAFETY CAR on track Both Hartley and Stroll unhurt and out of their cars #CanadianGP �� #F1

Azonban az első kört nem úszta meg a mezőny komolyabb kalamajka nélkül, ugyanis az 5-ös és a 6-os kanyar között megcsúszott Lance Stroll, amivel a kanadai felkente a falra Brendon Hartley Toro Rossóját, amelyet követően egymásnak akadva sodródtak ki a bukótérbe és neki a palánknak. A nem kisméretű koccanás miatt azonnal pályára lépett a biztonsági autó, amelyet kihasználva Marcus Ericsson és Stoffel Vandoorne is megejtette a boxkiállását.

Az ötödik kör elején, az újraindításnál Vettel nagyon szépen meglógott Bottaséktól, miközben valamivel hátrébb Carlos Sainz és Sergio Pérez koccantak, aminek következtében a Force India mexikói versenyzői keresztül szánkázott az 1-es kanyar bukóterén, visszaesve a 13. pozícióba.

Miközben az élmezőnyben abszolút ellaposodott a verseny, Leclerc és Alonso között lezajlott egy-két pengeváltás, a TOP-10-ből pedig először Ocon és Hülkenberg jöttek ki kerékcserére – azonban egyikőjük kiállása sem volt valami acélos, mivel előbbi autóját ismét meg kellett emelni, utóbbiénál pedig a jobb első gumival adódtak gondok. Viszont a Force India franciája többet bukott, ugyanis a németen kívül a másik Renault-val Sainz is átugrotta.

A 17. körben az élmezőnyből egyszerre hozták ki az élbolyból Verstappent és Hamiltont, akik az ötödik-hatodik helyre tértek vissza. Egy körrel később Ricciardo is kijött a pitbe, amelyet követően a Mercedes címvédője elé tudott visszatérni. 15 kör múlva a Ferrari kihívta kerékcserére Kimi Räikkönent, de a finnek 2007-es világbajnoka már nem tudott Hamilton elé vágni.

Miután a 37. kör elején Bottas, egy körrel rá pedig Vettel is megejtette a kiállását, az első hat pozícióban Vettel, Bottas, Verstappen, Ricciardo, Hamilton, Räikkönen sorrend alakult ki.

Így Sebastian Vettel sima rajt-cél győzelemmel húzta be a Kanadai Nagydíjat, megszerezve a montreali második, az idei harmadik és pályafutása 50. győzelmét – az olasz márkának ez az első sikert jelentette Michael Schumacher 2004-es elsősége óta. A ferraris német pilóta mögött Valtteri Bottas futott be másodiknak, a dobogó legalsó fokára pedig az a Max Verstappen állhatott fel, aki idén először zárt bonyodalmaktól mentes hétvégét.

A holland mögött a csapattárs Daniel Ricciardo lett a negyedik a Red Bull-lal, míg Lewis Hamilton – aki egyébiránt köztudottan Montreal-specialista – kénytelen volt beérni egy ötödik hellyel. Kimi Räikkönen hatodikként ért célba, mögötte meg már mindenkit körhátrányban intettek le. A pontszerző zóna Hülkenberggel, Sainz-cal, Oconnal és a Sauber-Ferrarival idén harmadjára pontot szerző Leclerc-rel egészült ki.

A futamot az első körben ütközőkön kívül még Fernando Alonso nem tudta befejezni – a 300. nagydíjat teljesítő spanyol a 43. körben volt kénytelen kiállni, kipufogóprobléma miatt. Szerény véleményünk szerint ezek után még nehezebb lesz dolga lesz Zak Brownéknak, ugyanis lehet, hogy a spanyol McLaren-pilóta már akkor sem írna alá 2019-re, ha a csillagokat ígérnék le neki…

A futam végeredményének értelmében Sebastian Vettel visszavette a vezetést a bajnoki pontversenyben, de csak egy egységgel előzi meg Lewis Hamiltont, a konstruktőri összetettben pedig a Mercedes már csak 17 ponttal van a Ferrari előtt.

Két hét múlva Franciaországban folytatódik az idei szezon, ahová 10 év kihagyás után tér vissza a mezőny – igaz, nem a Magny-Cours-i, hanem a Paul Ricard-i pályán.