F1 - MERCEDES-DOMINANCIA ÉS BOTTAS-GYŐZELEM AZ ÉV UTOLSÓ VERSENYÉN
Forma-1 2017: Abu Dhabi Nagydíj, Futam

Valtteri Bottas ezúttal győzelemre tudta fordítani a pole pozíciót, azonban ennek ellenére harmadik maradt az egyéni pontversenyben - ez az első idény a V6-os turbóérában, amikor nem két mercedeses zárt a lista élén.

Magyar idő szerint 14 órakor, naplementében vette kezdetét az idei huszadik, egyben utolsó Forma-1-es verseny, az Abu Dhabi Nagydíj. Az élről rajtolva Valtteri Bottas nagyon simán el tudott jönni a piros lámpák kialvását követően, s megőrizte vezető helyét csapattársa, Lewis Hamilton és a ferraris Sebastian Vettel előtt. Az első tizenkét pozícióban nem is történt változás az első kör folyamán. Hátrébb azért volt tülekedés, de az egyetlen érdemi momentum Kevin Magnussen megpördülése volt a rajt utáni métereken.

Az első körökben Lance Stroll (Williams) és Romain Grosjean küzdelmét nézhettük a 13. helyért: a franciának több sikertelen próbálkozása volt az első DRS-zóna végén, mert a másodikban a kanadai ellenfele simán vissza tudott jönni. Végül a sokadik alkalomnál Grosjean már annyira agresszív volt, hogy a második zóna végén található kanyarkombinációban körbeautózta Stroll-t.

Az első depózásokig változatlan maradt a TOP-12-ben. A 15. körben a Red Bull kihozta Verstappent, egy körrel később pedig a Ferrari Räikkönent, de miután az utóbbi csapatnál idejében reagáltak, nem történt pozíciócsere kettejük között. A kiállásig a hetedik helyen autózó Hülkenberg cseréje kifejezetten lassú volt a 18. körben: alapvetően le kellett töltenie egy 5 másodperces büntetést, amiért az első körben a pálya levágásával jogosulatlan előnyhöz jutott, plusz a Renault szerelőgárdája egy 2-3 másodpercig a jobb hátsó kerékkel is elbíbelődött. Néhány körrel később Vettel és Ricciardo is kijöttek.

Formula 1 on Twitter

LAP 21/55: ❌ RIC's return to track was short-lived - he's OUT after suffering hydraulic problems #AbuDhabiGP �� #F1

A 22. körben pedig utóbbi személyében meglett a futam első kiesője: az 5-ös kanyarnál állt félre a Red Bull ausztrálja, egy körrel azután, hogy a harmadik szektorban, még a bokszkiállás előtt, lekoccolta a szalagkorlátot. Azonban a kiesését nem ez okozta - a csapatrádiós kommunikáció szerint hidraulikus probléma vetett véget az ötszörös futamgyőztes versenyének. Mindeközben, a 22. és a 24. körben a két Mercedes-pilóta is kilátogatott a bokszutcába.

� Another view of that wobbly wheel #AbuDhabiGP �� #F1

11 körrel később, Sainz kiállása alkalmával folytatódott a Renault ámokfutása a bokszutcában: a francia gárda szerelői annyira kapkodták, hogy nem tudták normálisan rögzíteni a bal első kereket, így a spanyolnak a bokszutca kijárata után félre kellett állnia.

Ezután az utolsó körökig nem történt érdemi esemény: azonban a 49. körben hibázott egy picit Bottas, és emiatt Hamilton DRS-távolságon belülre ért a finnhez képest, azonban két körrel később már megint 1 másodperc fölött volt a differencia.

Az Abu Dhabi Nagydíj dobogósai: Valtteri Bottas (Mercedes), Lewis Hamilton (Mercedes) és Sebastian Vettel (Ferrari); Bemutatkozott a Forma-1 vadonatúj logója.

Bottas végül közel négy másodperces előnnyel szerezte meg pályafutása harmadik győzelmét csapattársa, Lewis Hamilton előtt: ezzel a Mercedes kettős győzelemmel zárta az évet, azonban az egyéni pontversenyben ennek ellenére nem sikerült kisajátítani az első két pozíciót - erre még nem volt példa a V6-os turbóérában! Ugyanis Sebastian Vettel a Ferrarival dobogós pozícióval búcsúztatta 2017-et, megelőzve csapattársát, Kimi Räikkönent, aki így el tudta csenni a negyedik helyet Ricciardótól az egyéni összetettben.

Verstappen behozta a Red Bull-t az ötödik helyre, mögötte Nico Hülkenberg egy hatodik hellyel biztosította be a Renault számára a hatodik pozíciót a csapatbajnokságban. A német pilótát a Pérez - Ocon sorrendben záró Force Indiák követték, az utolsó pontokat pedig a McLaren-Honda spanyolja, Fernando Alonso, valamint a pályafutása utolsó versenyét teljesítő Felipe Massa tették zsebre.

Most bő 118 napos pihenőre vonul a száguldó cirkusz, amelyet követően március 25-én, Melbourne-ben veszi kezdetét a 2018-as idény.